Včasné zakrmení včel.

V počátcích mého aktivního setkání se včelařením před 22 lety jsem většinu poznatků přijímal od svého učitele, dědečka mé ženy, přítele Karla Krasického. Nad spoustou věcí jsem tehdy nepřemýšlel a bral jsem je tak, jak mi byly předkládány. Když jsem po něm včelařské hospodářství převzal, mnohé věci jsem změnil, některé však dodržuji dodnes. Mezi ně patří včasné zakrmení včel.

Po posledním vytočení medu, které obvykle proběhlo v posledním červencovém týdnu, následovalo bezprostředné zakrmování. V součesné době, kdy včelařím v nástavkových úlech, zahájím při posledním medobraní přípravu na zimu. Ponechám jen dva nástavky plodiště, odeberu stavební zábrany, vložím gabony a umístím krmítka. Hned následující večer začnu zakrmovat. Poslední medobraní obvykle probíhalo v období poslední týden v červenci až první týden v srpnu, jak velelo dědečkovo pravidlo. V polovině srpna jsem měl vždy již všechny včelstva zakrmena. Krmítka i s gabony jsem odstraňoval naráz po předepsaných 25 až 30 dnech pro gabony. Od té chvíle jsem do včel, kromě fumigace ,nesáhl. V roce, kdy "řádila" melicitózní snůška jsem nezaznamenal žádný problém. Včely byly zakrmené a tuto neblahou snůšku už prostě neměly kam dávat. Tak jsem to dělal řadu let k mé, a snad i včelí spokojenosti.

Na přednášce přítele Františka Texla jsem si můj a dědečkův postup nejen potvrdil jako správný, ale na základě informací a zkušeností přítele Texla jsem zjistil i další, velmi významný přínos včasného zakrmení a léčení. Základ silného včelstva pro přezimování se utváří již v první polovině července. Pokud v této době včelstvo "podtrhneme', tak silně nabouráme schopnost vytvořit silnou generaci zimních včel. To se stane snadno, když vytočíme med v prvním červencovém týdnu a pak začne na týden nebo dva nepříznivé deštivé a chladné počasí. Zásoby jsme včelám sebrali, snůška žádná, matka omezí plodování, a je vymalováno. I když se pak oteplí, stejně není již žádná vydatná pastva a včelstva pak musejí čekat až na zakrmení někdy třeba až na začátek září. Skluz v plodování již nedoženou. Nejistá případná snůška v tomto období podle mého názoru nestojí za to abych ohrozil sílu včelastva.

S ohledem na letošní vývoj počasí a na poznatky přítele Texla jsem po posledním medobraní 16.7. provedl předzimní přípravu o 14 dnů dříve, než předešlé roky. Dnes, 1.8.2010 již mám zakrmeno, včely vypadají velmi spokojeně a příští rok uvidíme, v jaké kondici přivítají jaro 2011. Do té doby je však daleko.

S pozdravem "pofšeckém je hovno, akorát po fčelách je med" zdraví Radoslav Modlitba, včelař mexický.

 

 

« Zpět