« Zpět

 

Včelařská výstava po dvaceti letech

Svátek sv. Ambrože patrona včelařů je 7. prosinec a to je den, kdy podle staré tradice není dovolena žádná práce související se včelami, povoluje se pouze včelařské besedování při popíjení medoviny.

Poslední víkend v listopadu pořádala ZO ČSV Fryšták kurz pečení medového pečiva pod vedením zkušené učitelky Marie Bajzové z Lidečka. V páteční části svým krásným nářečím všem účastníkům udělila rady, jak správně připravit těsto na perníky, jaké suroviny jsou nejlepší, jak vysoko vyválet plát na vykrajování perníčků a jak správně je upéct. V sobotu účastníci obdrželi nakopírovaný materiál s recepty i mustrem, jak upečené perníčky nazdobit. Možné techniky nám ukázala Janka, vnučka paní učitelky. Mohli jsme jen závidět lehkost, s jakou na perníčky kreslila různé motivy. Ozdobené perníčky jsme v neděli zabalili a připravili k prodeji.

Letošní 95. výročí založení Včelařského spolku ve Fryštáku jsme si připomněli včelařskou výstavou v příjemném sálu DISu. Navázat na předchozí výstavy nebylo lehké, chyběly zkušenosti i rady moudrých, neboť poslední včelařská výstava se konala v pekle Sokolovny před dvaceti lety, v roce 1987.

Pátek 7. prosince patřil především dětem z místní školky i školy. Zkušení včelaři jim ukázali nejen jak a kde včelička žije, ale také jak pracuje a čím je pro nás přínosem. Děti nejvíce okouzlily živé včelky ve skleněném úlku a také promítaná pohádka od Zdeňka Milera "Jak dostalo štěňátko chuť na med". V sobotu a neděli nás některé navštívily opět i s celou rodinou. Velké pozornosti se těšily kroniky spolku, v nichž se snažil každý najít zmínku o svých předcích-včelařích. Obdiv návštěvníků výstavy sklidily nejen perníčky z kurzu pečení medového pečiva či fotky z života spolku, ale i nádherné obrázky včeliček a úlů, které nakreslili pro včelařskou soutěž žáci 1. stupně ZŠ Fryšták. Hlasovat pro nejhezčí výtvarné dílo nebylo vůbec jednoduché a ocenění by si určitě zasloužili všichni jejich autoři. Všem, kteří svým obrázkem přispěli ke krásné výzdobě moc děkujeme. Nejlepší převzali v pátek 14. prosince od zástupců včelařů, předsedy ing. R. Modlitby a jednatelky Mgr. J. Hrabíkové, perníkové odměny. Absolutním vítězem s 149 body se stala Alžběta Krajčová, která získala velkou chaloupku. Dále jsme v každém ročníku ocenili tři nejlepší a zvláštní cenu za kolektivní dílo obdržela třída 4B (perníkový talíř plný perníčků).

Výsledky výtvarné včelařské soutěže:

 1. třídy
  1. Komendová Kateřina 1A - motýlek (111 bodů)
  2. Mikesková Tereza 1B - zvoneček (49 b)
  3. Hanačíková Vendula 1B - malá panenka (19 b)

 2. třídy
  1. Kamenářová Kristýna 2A - motýlek (106 bodů)
  2. Hřebíčková Eliška 2A - košíček (88 b)
  3. Diežka jakub 2A - srdíčko (74 b)

 3. třídy
  1. Ševčíková Izabela 3A - koníček (123 bodů)
  2. Hrabal Ondra 3B - rybička (67 b)
  3. Červenka Martin 3B - srdíčko (17 b)

 4. třídy
  1. Šmachová Kristýna 4A - koníček (108 bodů)
  2. Gregor Radek 4A - zdobené kolečko (97 b)
  3. Truhlář Jonáš 4A - srdíčko (93 b)

 5. třídy
  1. Alžběta Krajčová 5B - absolutní vítěz - perníková chaloupka (149 bodů)
  2. Štefanigová Nela 5A - papučka (130 b)
  3. Doležal Martin 5B - malované kolečko (127 b)
  4. Bačůvková Kristýna 5B - panenka (123 b)

Nejen zdobené perníčky, ale i prodej medu či medoviny, figurky z včelího vosku byly lákadlem pro návštěvníky výstavy nebo letošních Mikulášských trhů.

Váš úsměv a spokojenost při odchodu domů z výstavy byly nejhezčím poděkováním pořadatelům i všem včelařům za jejich práci pro přírodu a naše životní prostředí. O tom, že se včelám a včelařům ve Fryštáku dobře daří, svědčí i vynikající výsledky v okresní soutěži "O nejlepší med roku 2007" pořádaný zlínskou organizací , kde med z Vítové př. Dofka a př. Hrabíkové převálcoval konkurenci na celé čáře a zvítězil ve třech ze čtyř kategorií.

Za všechny včelaře Mgr. Jana Hrabíková, jednatelka ZO ČSV Fryšták

« Zpět